10 najczęstszych błędów w SM

10 najczęstszych błędów w SM

Wyobraź sobie, że jesteś na wykładzie znakomitego uczonego. Spijasz każde słowo z jego ust, skwapliwie notujesz zdania, chłoniesz wiedzę i nagle słyszysz, jak Twój autorytet mówi: POSZŁEM. Jak reagujesz? Czujesz konsternację? Zażenowanie? Zaczynasz wątpić w kompetencje mówcy, a może nie możesz się już skupić na przekazie? Dokładnie tak samo jest z treściami w social mediach. Nieważne czy to kilkusetstronicowy e-book, czy krótki post na Instagramie. Kiedy postanawiasz sprzedać swój produkt, usługę, musisz stać się ekspertem, zdobyć zaufanie potencjalnego klienta. Liczy się każde Twoje słowo. Dlatego, choć niebezpośrednio, tak ważna jest poprawność językowa tworzonych przez Ciebie treści. Jeden rażący błąd może sprawić, że stracisz odbiorcę.

Według Raportu o kondycji polskiej ortografii w roku 2020 najczęściej popełnianymi w Internecie błędami były te związane z pisownią w ogóle (ogóle/ wogule) i na pewno (napewno). Ja chciałabym jednak zwrócić Twoją uwagę na te mniej oczywiste błędy pojawiające się w sieci.

Jutro nie wrzucę postu.

No właśnie! Postu czy posta? Odpowiedź jest krótka i warto ją zapamiętać.

POST oznaczający powstrzymanie się od przyjemności przyjmuje w dopełniaczu formę postu.

POST oznaczający wpis w SM ma w dopełniaczu formę posta.

Jutro nie rzucę posta. Nie ma innej możliwości.

Dziś na tapetę biorę temat…

Ech, mało kto wie, że w tym związku frazeologicznym wcale nie chodzi o tapetę, a o… TAPET. Tapet, czyli stół nakryty zielonym suknem, przy którym toczą się obrady i dyskusje. A więc, jaki temat weźmiesz dziś na tapet?

W dniu dzisiejszym opowiem Wam o…

Dzień dzisiejszy, miesiąc luty i okres czasu. Nie utrudniaj sobie życia skomplikowanymi konstrukcjami.

Zamiast W dniu dzisiejszym opowiem Wam… napisz – Dziś opowiem Wam…

Zamiast W miesiącu lutym czeka na Was mnóstwo niespodzianek W lutym czeka na Was…

Zamiast To był ciężki okres czasuTo był ciężki czas lub okres.

Mam chwilę, także może małe Q&A?

Czy wiesz, że TAKŻE jest synonimem wyrazu RÓWNIEŻ? Mam chwilkę, również może małe Q&A? Brzmi trochę dziwnie? Jeśli masz na myśli WIĘC, napisz to rozdzielnie (bez przecinka!) – Mam chwilkę, tak że może małe Q&A?

Apropo sprzedaży…

À PROPOS – zwrot wprowadzający temat wypowiedzi. Zapożyczony z francuskiego. Choć zadomowił się w języku polskim, pisownia pozostała oryginalna – à propos. Ta sama zasada dotyczy na przykład wyrażenia à la, często używanego przez twórców i twórczynie wpisów kulinarnych.

Ten pomysł wydaje się być najlepszy!

To wyrażenie to tzw. kalka językowa. Pochodzi z języka niemieckiego – as scheint zu sein. Staramy się unikać takich zapożyczeń, które zniekształcają wyrażenia rodzime lub są konstrukcjami niepoprawnymi. Jak zatem po polsku napisać połączenie WYDAJE SIĘ z przymiotnikiem? Ten pomysł wydaje się najlepszy! Po prostu. BYĆ jest w tym przypadku zbędne.

Jak mogę Wam pomóc?

Wyrażenie Jak mogę pomóc? to anglicyzm (ang. How can I help You?). Polak/ Polka dbający/ dbająca o swój język zapyta: W czym mogę pomóc?

Czy to nie przekonywujące?

W wyrazie PRZEKONYWUJĄCE mamy do czynienia z błędem kontaminacji, tzn. błędem wynikającym z połączenia dwóch form poprawnych. piszemy przekonujący (bo przekonuje) lub rzadziej przekonywający (bo przekonywać).

Wykonuję zdjęcia w plenerze. Jeśli chcesz mieć piękne zdjęcia, wyślij wiadomość.

Bywa, że tekst jest napisany z pozoru bezbłędnie, a mimo to źle się go czyta. Przyczyną może być zbyt częste powtarzanie tych samych wyrazów. Pokaż, że masz bogaty zasób słownictwa i posługuj się synonimami. Jeśli masz z tym kłopot, polecam Ci stronę www.synonim.net – być może tam znajdziesz to, czego szukasz.

Wykonuję zdjęcia w plenerze. Jeśli chcesz mieć piękne fotografie, napisz do mnie. Brzmi lepiej?

Daj znać w komentarzu .

Masz wrażenie, ze w powyższym zdaniu coś jest nie tak?

Zwróć uwagę na edycję treści. Edycja to temat rzeka, ale jest jeden błąd, który wyjątkowo rzuca się w oczy, taki, który zauważy nawet niewprawne oko – spacje przed znakami interpunkcyjnymi. Zawsze stawiaj spację po znaku interpunkcyjnym. Nigdy przed nim. Jeśli robisz to bezwiednie, wrzuć tekst do Worda i włącz tzw. białe znaki (takie odwrócone P w zakładce Narzędzia główne). Wyświetlą Ci się wszystkie źle wstawione spacje.

Gorąco namawiam Cię do analizowania swoich treści przed ich publikacją. Jednak dobrze wiem, że język polski to prawdziwa dżungla reguł i wyjątków – nie każdy potrafi się w niej odnaleźć, dlatego polecę Ci kilka stron do korekty online, które mogą ułatwić to trudne zadanie. Sprawdź, która z nich najbardziej Ci odpowiada i korzystaj z niej tak często, jak potrzebujesz.

www.ikorektor.pl

www.ortograf.pl

www.plorto.pl

www.korektoronline.pl

Mimo wszystko pamiętaj, że nawet najlepsza aplikacja do korekty nie zastąpi człowieka. Każdy, kto choć raz przeklinał słownik w telefonie, na pewno wie, o czym mówię. Powyższe narzędzia okażą się pomocne w przypadku krótkich treści, np. do postów. Jeśli jednak przymierzasz się do pisania e-booka, chcesz udostępniać na blogu artykuły eksperckie, tworzysz materiały szkoleniowe – nawiąż współpracę ze specjalistą. Znajdź korektora/ korektorkę i oddaj swój tekst do sprawdzenia. Nie pozwól, by odbiorca wytykał Ci błędy. Dzięki poprawności językowej budujesz profesjonalny wizerunek i zyskujesz zaufanie. Poprawne treści sprawią, że czytelnicy będą wracać na Twoje konto i polecać je znajomym, a o to właśnie chodzi, prawda?

Z życzeniami bezbłędnych tekstów

Karolina

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W BIZLETERZE MONIKI CZARNIECKIEJ (NR 9/21)